A naponta kihullott hajszálak mennyiségétől függően, megkülönböztetünk kóros és természetes hajhullást.
A természetes hajnövekedés három fázisból áll. Az utolsóban a hajhagyma életfunkciói megszünnek és a hajszál kihullik, egészséges körülmények között a szőrtüsző mélyén már ott fejlődik az új hajszál. Ezt nevezzük természetes hajhullásnak, amelynek mennyisége naponta kb. 80 hajszál. Ha ettől jóval több, akkor kóros hajhullásról beszélünk. A fokozott kóros hajhullásnak két fajtája van:
Végleges: 20 éves kor körül elkezdődik, és 5-6 év múlva teljes kopaszsághoz vezethet. Ebben az esetben a genetikai információt az androgén (férfi nemi) hormonok aktiválják. Lelassítani, késleltetni tudjuk a folyamatot. Okai lehetnek még gombás hajrendellenességek, övsömör, hosszú ideig (éveken keresztül) viselt lófarok, konty és fokozott zsírosodás.
Átmeneti: Ilyenkor a hajat termelő matrix sejtek valamilyen külső ártalom vagy belső betegség miatt egy időre megszüntetik osztódásukat. Bármely típusú hajvesztés , kopaszodás terápiájában a legfontosabb teendő, az esetleges fennálló alapbetegség: gyulladásos gócok megszüntetése, hormonrendszer , idegrendszer kóros elváltozásainak megszüntetése ; és a hajhagymák megfelelő tápanyag ellátásának biztosítása.
Kialakulhat:
- munkahelyi ártalmak pl.: állandó sapka viselet miatt,
- gyógyszerek mellékhatásaként ,
- mechanikai hatásokra,
- fertőző betegségek, gyulladásos gócok miatt,
- idegrendszeri zavarok,
- méreganyagok felhalmozódása,
- gyomorsav túltengés,
- a szervezet elsavasodása során,
- stressz hatás
- vitaminhiány, alultápláltság,
- terhesség után,
- kémiai, vegszeres behatások pl:. sokszor vagy nem megfelelően végzett festés vagy szőkítés,
- a szervezet vízhiánya miatt,
- a vérkeringési probléma,
- vese gondok.
A fokozott hajhullás a szervezet figyelemfelkeltő üzenete, hogy valami nincs rendben. Ezekben az esetekben az alap probléma meghatározása után a hajvesztés kezelhető.